Приключи образователната програма на Висшия съдебен съвет, провеждана в Благоевград от съдии от Административен съд – Благоевград
Поредица лекции по право бяха реализирани от Административен съд – Благоевград с партньорството на ПМГ в рамките на образователната програма на Висшия съдебен съвет „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури”. През втори учебен срок съдии от състава на Административен съд – Благоевград проведоха поредица от срещи с ученици от 9-ти и 10-ти клас по различни теми, свързани с основните закони, основните човешки права и административното правораздаване. За учебната 2018-2019 година школата по право за гимназистите започна с с дискусия по темата „Професия съдия“. Първата среща на учениците от Математическата гимназия бе със съдия Стоянка Пишиева-Сахатчиева. Магистратът разказа за изискванията за образование и лични качества, които трябва да притежава човек за професиите съдия, прокурор, следовател.
За основните човешки права и задължения, разписани от Конституцията, учиха и дискутираха гимназисти с магистратът Иван Петков, съдия в Административен съд – Благоевград. Съдия Ваня Вълкадинова разказва на учениците от ПМГ за разделението на властите и функции на съдебната власт. Лекция на съдия Вълкадинова бе и темата за специалната закрила от закона за децата, правата и задълженията на децата в училище, органите, които могат да дадат подкрепа и защита на децата, както и съдебните процедури с участие на деца. Часовете по право се провеждаха в сградата на гимназията с ученици от 9-ти и 10-ти клас.
Часовете по право за учениците от Природо-математическа гимназия приключиха с темата за административното правосъдие. Председателят на Административен съд – Благоевград Мария Тодорова говори с гимназистите за функциите на Върховен административен съд и компетентностите на административните съдилища. Учениците разбраха престъпление ли е административното нарушение, както и за наказанията като последици от този тип закононарушения. Със съдия Мария Тодорова гимназистите можаха да решат и казус: Виновен ли си и каква е вината ти, ако... Ако пътен полицай ми състави акт за нарушение на Закона за движение по пътищата, но аз считам, че не съм извършил нарушение – какво следва? Симулацията на съдебния процес позволи на гимназистите да разберат как практически следва да подходят в често срещани житейски ситуации, в които се изискват минимални правни познания. Председателят на Административен съд – Благоевград Мария Тодорова връчи на участниците в образователната програма удостоверение от Висшия съдебен съвет и Административен съд – Благоевград.
Инициативата на Административен съд – Благоевград е част от образователна програма „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури”. Срещите на съдии и прокурори със студенти и ученици на тема правосъдие са инициатива на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката, в която Върховният административен съд и всички административни съдилища на територията на Република България са партньори.